Haber

Babacan’dan Adaylık Çıkışı: ‘Kolaylıkla Seçileceğim’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Altı Tablolar benim adım üzerinde anlaşırsa, kolayca seçilirim ve en iyi şekilde yönetirim” dedi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Medyascope üzerinden Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı.

Altı Masa’nın son toplantısı hakkında konuşan Ali Babacan, aday adayı hakkında açıklamalarda bulundu. “Öncelikle anayasa değişiklik paketini tamamlayacağız, ortak politikalar metnini oluşturacağız ve geçiş süreci için yol haritasını belirleyeceğiz. Bu çalışmalar bitmeden adayların isimleri görüşülürken genel olarak adayların kimlikleri ve geçmişleri tartışılır. Ancak ne yapacağımıza karar verdikten sonra, bitirmeden ve ülkenin sorunlarını çözmek için ne yapacağımıza dair meseleleri ortaya koymadan adayı tartıştığımızda, kimlik ve geçmiş tartışılır. Bunlar oluşmadan ortak aday belirlemeyeceğiz dedik, bu sırayla devam ediyoruz. Toplumun da adayımızı tartıştığını görüyoruz, vatandaşlarımızın eğilimlerini değerlendireceğiz. Vatandaşların bu bahise büyük bir merakı var. Ben de çok sağlıklı buluyorum.”dedim.

“Altı Tablosu benim adımı kabul ederse en iyi şekilde yöneteceğim”

Babacan, ismi üzerinde anlaşmaya varılması halinde aday olabileceğini söyledi. “Önceliğimiz altı genel başkanın oturduğu masadan aday çıkması. Böylece kararlar daha hızlı alınacak. Bir dış isim adaylığına gelince, diğer ismin uyum sağlaması zaman alacak, ancak Altı Masa bir dış isim üzerinde anlaşırsa birkaç haftaya daha ihtiyaç duyulacak.”dedi.

“Bu partilerin hepsi eşit olarak masaya oturdu”

Babacan, Altı Tablo’da partilerin oy oranlarına göre ağırlıklarının olup olmadığı konusundaki tartışmalara şu yanıtı verdi:

“Seçimlerden önce partinin seçimde alacağı yüzdeyi hesaplayan bir çalışma yok ve bu kadar emekle seçim yapılamaz. Seçimler bu kadar emekle yapılsa her parti kendi yoluna giderdi. Bu tarafların tümü, Altılı Masada eşit olarak oturuyor. Karşı çıkan varsa çabuk söylesin, gereğini yapalım’ dedi.

“Ortak aday herkesle görüşmeye açık olmalı”

HDP ve DEVA Partisi ilişkisine ilişkin “HDP ile açık ve şeffaf görüşmeler içindeyiz”Ortak adayın herkesle görüşmeye açık olması gerektiğini söyleyen Babacan, şunları kaydetti:

‘Aday herkesi bir araya getiren biri olmalı. Böyle bir şey olabilir mi? ‘Ortak adayımız falanca partiyle diyaloğa kapalı, öyle bir aday seçeceğiz ki onlarla asla görüşmeyecek’. Çok yanlış yerden başlıyoruz.”

sariz-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu