Haber

Portekiz’in satın alma gücü düşüyor

Portekiz’de 10 vatandaştan 7’sinin alım gücünün geçen yıla göre yüksek enflasyon, yükselen faizler ve spekülasyon nedeniyle düştüğü bildirildi.

Intrum’un hazırladığı Avrupa Tüketici Ödemeleri Raporu’na göre, faturalarını ödeyip ödeyemeyecekleri konusunda giderek daha fazla endişe duyan Portekizlilerin yüzde 70’i, sabit giderlerinin maaşlarından daha hızlı arttığını düşünüyor.

Geçen yıl yüzde 51 olan bu orandaki artışın temel nedeni, Ekim ayında yüzde 11’e yaklaşan enflasyon oranına rağmen çalışanların enflasyonla istikrarlı bir maaş artışı alamamaları olarak gösteriliyor.

Avrupa genelinde ortalama yüzde 61 olan “geleceğe dair karamsarlık” oranının Portekiz’de halkın yüzde 71’inde etkili olduğunun açıklandığı raporda, bunun nedeninin “bir süre kriz içinde yaşamak” olduğu belirtiliyor. uzun zamandır istikrarı sağlayamamak ve savaşın sonunu görememek”.

Raporda ayrıca Portekizli tüketicilerin üçte birinin sabit faturalarını ödedikten sonra gelirlerinin yalnızca yüzde 10’una sahip olduklarını söylediği vurgulandı.

Öte yandan Portekiz Merkez Bankası’nın yayınladığı bir başka raporda, Portekiz’in Kovid-19 döneminde maaşın yüzde 19’u olan ortalama tasarrufu, yüksek enflasyon ve enerji krizinin yaşandığı bu dönemde yüzde 3,9’a geriledi.

Ülkede yapılan ve 18 yaş üstü kişilerle yapılan anket sonucunda geçen yıl Noel Bayramı’nda 398 euro harcayan Portekizli’nin kişi başı ortalama 377 euro harcayacağı kaydedildi. bu yıl yüzde 5.2

Kovid-19 salgınının ardından Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla ülkedeki ekonomik krizi daha pahalıya mal eden Diario de Noticias gazetesi, “Avrupa tüketici güven endeksi şubat ayından bu yana düşüyor ve Türkiye’ye olan inanç da yüzde 10’a geriliyor.” siyasi liderlerin artan fiyatları kontrol etme yeteneği azalıyor.” yorum yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu